KĄPIEL / PIELĘGNACJA

Skóra niemowlaka jest o wiele cieńsza i bardziej podatna na podrażnienia, dlatego też wymaga szczególnej pielęgnacji. W naszym sklepie znajdziesz potrzebne do niej - kosmetyki, akcesoria i ręczniki do kąpieli, które znacznie ułatwią Ci dbanie o swojego dziecko bez żadnego ryzyka. W szczególności zwróć uwagę na hipoalergiczne produkty o działaniu ochronnym i nawilżającym oraz gadżety, które pomogą zmniejszyć jego strach przed nowymi wyzwaniami.


Jak powinna wyglądać kąpiel niemowlaka?

Kąpiel to jeden z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych dla dzieci, stąd też należy poświęcić mu o wiele więcej uwagi. W pierwszym miesiącu życia codzienna kąpiel nie jest konieczna, ale trzeba pamiętać o dokładnym przemywaniu miejsc okolic intymnych po każdej zmianie pieluszki. Natomiast w kolejnych miesiącach powinno się zadbać o codzienne mycie niemowlęcia.

Skóra u niemowląt różni się od skóry osób dorosłych, ponieważ nie jest w pełni wykształcona. Mianowicie ich naskórek jest o wiele cieńszy, mniej elastyczny i posiada kwaśny odczyn, przez co szybko chłonie inne substancje w kontakcie ze skórą. Z tego powodu do mycia powinno stosować się wyłącznie delikatny płyn przeznaczony dla niemowląt bez substancji zapachowych, konserwantów i innych drażniących składników chemicznych. Albowiem takie płyny zapobiegają nadmiernemu przesuszaniu się skóry.

Dziecko do 2 roku życia ma małą ilość włosów na głowie, więc uznano, że lepiej zrezygnować z ich wczesnego mycia szamponem. Dopiero, gdy przejdzie przez przejściowy etap "łysienia" można dodatkowo wprowadzić do pielęgnacji hipoalergiczny szampon, który nie zrobi mu żadnej krzywdy.

Oprócz tego lekarze nie zalecają mycia niemowlaka przy użyciu gąbki, ponieważ osadza się na niej zbyt dużo bakterii. Poza tym, gąbka nie jest nam do niczego potrzebna. Znakomicie poradzisz sobie przemywając skórą własną dłonią lub możesz użyć ręcznik, który zaraz po kąpieli wrzucisz do pralki.

Niezbędna pielęgnacja skóry u niemowląt i starszych dzieci

Po każdej kąpieli następuje czas na pielęgnację skóry. Zwykle wystarczy tylko krem do pielęgnacji okolicy pieluchowej, ale niekiedy może wymagać czegoś więcej. W przypadku, gdy zauważysz, że skóra Twojego dziecka przesusza się - powinieneś sięgnąć dodatkowo za lekkie produkty nawilżające.

Z kolei obecność podrażnień wskazuje na to, że dziecko potrzebuje innych specyfików łagodzących albo jest uczulony na jakiś składnik w kosmetyku. Dobrze by było, aby rodzice stosowali do pielęgnacji kosmetyki, zawierające właściwości antyseptyczne.

Jakie przedmioty przydadzą się podczas kąpieli i pielęgnacji niemowląt?

Zazwyczaj kąpiel nie sprawia dużych problemów dla noworodków, gdyż przypomina im warunki, które odczuwał w brzuchu mamy. Jednakże w niektórych przypadkach może stanowić duże przeżycie, przez co będzie czuło się nieswojo. Właśnie dlatego zachęcamy rodziców do kupienia odpowiednich akcesoriów do kąpieli, dzięki którym zapewnią dziecku wygodę, komfort, bezpieczeństwo i przede wszystkim odwrócą jego uwagę.

W szczególności każdy powinien posiadać małą wanienkę, ręcznik lub otulacz muślinowy z kapturem, kocyk, pierwsze szczoteczki na palec, matę antypoślizgową, termometr do wody, zabawki, czy nawet gryzaki.