SKARPETKI / RAJSTOPY

Gdy przychodzą chłodniejsze wieczory i pory roku (jesień/ zima) zaczynamy zakładać naszym dzieciom ciepłe skarpety czy rajstopy. Najlepszym wyborem zaczynają być wtedy modele wykonane z naturalnej wełny, gdyż łączą ze sobą walory estetyczne, wygodę i niezwykłe właściwości termoregulacyjne. Stąd też przygotowaliśmy szeroki zakres wełnianych skarpetek i rajstop z szelkami lub bez zarówno dla dziewcząt, jak i chłopców. Posiadamy rozmiary dla dzieci od 0 do 6 lat.


Czy powinno się zakładać skarpety dziecku?

Chodzenie boso po domu jest oczywiście najzdrowsze dla dziecka, jednak nie zawsze możemy na to pozwolić. Albowiem w okresach przejściowych i zimą daje się odczuwać nieprzyjemny chłód od podłogi. Oprócz tego w nocy podczas snu temperatura ciała dziecka spada, przez co nogi stają się zimniejsze. Warto także zaznaczyć, że niemowlę lepiej uczy się chodzić w skarpetach, które zapobiegają poślizgnięciu się. Zamiast skarpet można też wykorzystać rajstopy, dzięki czemu będziemy mogli dodatkowo amortyzować upadek na kolana.

Wobec tego skarpety i rajstopy powinny znaleźć się w każdej dziecięcej garderobie. Podstawowym zadaniem skarpet jest ochrona stóp przed zimnem i jednocześnie pomoc w regulacji temperatury ciała. Inną cenną funkcję dostarczają silikonowe warstwy antypoślizgowe znajdujące się na spodzie skarpet, które utrzymują stabilność na śliskiej podłodze.

Jakie skarpetki są odpowiednie dla dzieci?

Skarpetki dla dzieci powinny być przede wszystkim naturalne, miękkie, przyjemne w dotyku, lekkie, elastyczne, przewiewne i dobrze odprowadzać wilgoć. Aby spełnić wszystkie wymienione kryteria, należy koniecznie zwrócić uwagę na ich materiał, gdyż to od niego zależy, jakie zapewnimy warunki noszenia.

Obecnie jednym z naszych ulubionych materiałów dla skarpet jest wełna merino o właściwościach termoregulacyjnych, pozwalających stosować je o każdej porze roku. Wełniane skarpety umożliwiają dostarczać ciepło w chłodniejsze dni, a chłodzić latem. W dodatku są niezwykle wytrzymałe i elastyczne, dzięki czemu nie uciskają w kostkę ani nie zsuwają się tak łatwo ze swojego miejsca na nodze. Natomiast w nocy zapobiegają poceniu się stóp, na skutek wysokiej cyrkulacji powietrza.

Czy wełniane rajstopy dziecięce są idealne zimę?

Wełna merino to także dobry materiał na rajstopy dla dzieci, ponieważ wykazują takie same właściwości jak przy skarpetach. W efekcie jesteśmy przygotowani na chłodniejsze i cieplejsze dni, przy czym nie musimy martwić się o przegrzanie lub wychłodzenie organizmu.

Rajtuzy mają jednak większe znacznie w okresie jesienno-zimowym, bowiem stanowią główną warstwę zabezpieczającą całe nogi, a nie tylko stopy. Zakłada się je pod spodnie, spódnice i sukienki dziecięce, aby chronić dziecko przed zimnem. Bawełna nie zapewni takiej dobrej izolacji i nie wysycha dostatecznie szybko jak wełna, by zapobiec wyziębieniu.