PRZEŚCIERADŁA / POKROWCE

W wyprawce dla noworodka powinno znaleźć się przynajmniej po kilka rodzajów tekstyliów, które będzie można na zmianę wymieniać, gdy nadejdzie czas prania. Do tej podstawowej grupy produktów zaliczamy przede wszystkim pokrowce na przewijak, prześcieradła do gondoli i łóżeczka. To właśnie dzięki nim możemy zachować odpowiedni poziom higieny dla maluszka, a także zapewnić zdrowy i spokojny sen. Sprawdź, jakie prześcieradła i pokrowce polecamy stosować.


Czy prześcieradła na materac są potrzebne?

Prześcieradła to jedno z praktyczniejszych tekstyliów dla niemowląt i dzieci, które pełnią niezastąpioną funkcję ochrony materaca w łóżeczku, wózku czy przewijaku. Prześcieradło przyjmuje na siebie cały bród, a materac pod nim pozostaje czysty. Dzięki temu nie trzeba wymieniać i kupować nowego materaca, lecz wystarczy zdjąć ochronny pokrowiec.

Warto zaznaczyć, że mycie materaca jest bardziej problematyczne od prania prześcieradeł. Stąd też powinno się wybrać prześcieradła z dodatkową warstwą nieprzemakającą, gdyż często ratuje rodziców z opresji. Oprócz tego pamiętaj, aby mieć co najmniej kilka prześcieradeł w zapasie, bowiem jesienią i zimą pranie nie schnie tak szybko, jak by się chciało.

Pamiętaj o założeniu pokrowca na przewijak

Przewijak to praktyczny mebel należący do podstawowego wyposażenia pokoju dziecka. Tworzy dedykowane miejsce do przewijania niemowlaka, przez co jego powierzchnia jest narażona na liczne zabrudzenia z pieluch i zarazki. Z tej racji, należy obowiązkowo zabezpieczyć powierzchnię przewijaka, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się zanieczyszczeń. W ten sposób dziecko będzie mogło leżeć bez obaw na czystym materacu z wymienionym pokrowcem.

Nie wszystkie przewijaki dla niemowląt posiadają materac. Niektóre z nich mają jedynie płaskie stabilne podparcie, które charakteryzuje się nieprzyjemnie zimną powierzchnią przy kontakcie ze skórą. Dany model w szczególności potrzebuje przyjemnego w dotyku pokrowca na gumkę, aby dziecku wygodnie się leżało podczas wymiany pieluchy, bądź przebranie go w nowe ciuchy.

Dlaczego prześcieradło w gondoli jest takie ważne?

W gondoli znajduje się materac, na którym dziecko leży podczas spaceru. W związku z tym, powinno być ono zabezpieczone przez jakiś materiał, który pozwoli na szybką wymianę, gdy dziecku się odbije, uleje czy wyleci coś z pieluchy. Co więcej warto podkreślić, że na zewnątrz znacznie łatwiej o zabrudzenia i osadzanie się bakterii na tkaninie. Stąd też wypada regularnie wymieniać tekstylia w wózku, aby zapewnić niemowlakowi higieniczne i bezpieczne warunki.