OTULACZE

Pierwszą pościelą noworodka będą lekkie otulacze, które są wykonane z przewiewnych tkanin o naturalnym włóknie. Stosuje się je przez co najmniej 3 miesiące, więc na pewno powinny znaleźć się na pierwszym miejscu listy do wyprawki dla Twojego dziecka. Otulacz to duża kwadratowa chusta do owinięcia w niej maluszka, tak zrobiony kokon sprawia, że dziecko czuje się bezpiecznie i może pozwolić sobie na spokojny sen w ramionach rodzica lub łóżeczku.


Do czego służy otulacz dla noworodka?

Otulacz przeznaczony jest do dokładnego owijania noworodka w kokon, dzięki czemu tworzy podobne warunki jak w brzuchu mamy. To pozwala lepiej przystosować niemowlę do nowego środowiska w jakim się aktualnie znajduje. W efekcie wpływa na poczucie bezpieczeństwa i komfortu dziecka, a także gwarantuje odpowiednią cyrkulację powietrza, przez co nie jest mu za zimno ani za ciepło podczas spania, bądź przenoszenia w inne miejsce.

Gdy niemowlę zacznie się samodzielnie przewracać w łóżeczku, należy zaprzestać je spowijać. To dobry moment na zamianę otulacza na śpiworek, który doda mu więcej wolnej przestrzeni. Jednakże otulacz przyda się jeszcze w innych sytuacjach, w których jego wysokiej jakości tkanina jest nieocenioną. Zwykle wyróżnia się silnymi właściwościami chłonnymi, termoregulacyjnymi czy dobrą przewiewnością.

Korzyści stosowania otulaczy dla niemowląt

Otulacze charakteryzują się szerokim zastosowaniem w opiece nad dzieckiem. Mogą być użyte jako pielucha, ręcznik, gąbka, ścierka, koc, kołdra czy podkład na przewijak lub inną powierzchnię w domu. Najwięcej korzyści rzecz jasna przynoszą w pierwszych miesiącach życia, gdy otula się nimi niemowlę. Albowiem przebywanie w takim kokonie doskonale wycisza, zmniejsza ból brzucha, zapobiega nieskoordynowanym ruchom rąk, zapewnia dłuższy sen, wspomaga czucie głębokie, a nawet ułatwia przystawić dziecko do piersi podczas karmienia.

Letnią porą wybierz lekki otulacz do przykrycia

Kładąc dziecko spać powinno się zapewnić mu jak najbardziej optymalne warunki do spania. Dotyczy to szczególnie okresu letniego i zimowego, gdyż to wtedy wymaga się specjalnego okrycia, przy którym niemowlę nie będzie odczuwać nieprzyjemnego chłodu oraz nie przegrzeje się i przepoci.

W przypadku, gdy za oknem panują upały warto wybrać otulacz zamiast klasycznych kołder, śpiworów i koców. W tym celu nie trzeba go owijać wokół ciała dziecka, lecz jedynie przykryć, aby spełnił swoją rolę.