KREATYWNE

Dziecko od najmłodszych lat uczy się i naśladuje najbliższe otoczenie. Stąd też warto zainwestować w kreatywne zabawki, które dadzą mu w tym sporo rozrywki i co ważniejsze pomogą rozwinąć motorykę oraz zmysły poznawcze, w tym pomysłowość, spostrzegawczość, wyobraźnię przestrzenną czy zdolności manualne. W szczególności polecamy wybrać różne układanki, kolorowanki, klocki, pacynki i kolorowe piramidy do budowania. Bowiem to właśnie one zachęcą dziecko do użycia własnej wyobraźni, aby rozwiązać poszczególne zadania.


Czy zabawki kreatywne są potrzebne dziecku?

Już od najmłodszych lat można wpłynąć na rozwój spostrzegawczości, wyobraźni i inwencji twórczej dziecka, dając mu wybrane zabawki kreatywne do zabawy. Większość zabawek przeznaczonych do kreatywnego spędzania czasu jest tworzona z dużą pomysłowością i estetyką. Dzięki czemu skutecznie skupiają na sobie uwagę dzieci, a ich główny cel zostaje osiągnięty.

Dokładniej rzecz biorąc, celem zabawek kreatywnych jest zadanie dziecku konkretnego wyzwania lub dostarczyć liczne elementy, z których może stworzyć dzieło według własnego uznania. Pozwala to w przyjemny sposób pobudzić dziecko do działania, stymulować pracę mózgu oraz rozwijać różne umiejętności. Stąd też w każdym domu powinno znaleźć się przynajmniej kilka zabawek kreatywnych z tego szerokiego zakresu produktów dziecięcych.

Jakie zabawki pomagają rozwijać kreatywność?

Jeśli chodzi o konkretne zabawki, które pobudzają wyobraźnię dziecka to są to klocki, instrumenty muzyczne, układanki, artykuły plastyczne, puzzle, pacynki czy różnego rodzaju meble i narzędzia, które pozwalają naśladować swoich rodziców. Produkty te potrafią naprawdę zaangażować dzieci w zabawę i dzielą się na różne warianty dostosowane do ich wieku. W rezultacie jedne będą idealne dla niemowląt, które dopiero poznają otaczający je świat i stymulują nowe bodźce. Natomiast drugie o większym stopniu zaawansowania stawiają trudniejsze wyzwania przed starszymi dziećmi.

Jako pierwszą zabawkę kreatywną polecamy wybrać kolorowe klocki Grimm's o nieregularnym kształcie, gdyż w żaden sposób nie ograniczają dziecięcej wyobraźni. Wręcz przeciwnie! Sprawiają, że dziecko układając klocki poszukuje oraz odkrywa nowe zastosowania i możliwości.

Zalety kreatywnych zabawek

Największą zaletą kreatywnych zabawek jest to, że nie dają one dzieciom gotowego rozwiązania. W efekcie żadne sposoby nie są z góry narzucone, lecz dziecko samo dochodzi do rozwiązania, które uważa za stosowane. To z kolei powoduje, że niemowlę uczy się przez metodę prób i błędów, a mianowicie zdobywa podstawową wiedzę o budowie, funkcjach różnych rzeczy, a także kształtuje umiejętności w zakresie sztuk plastycznych.