CHUSTY / NOSIDEŁKA

Pozycja dziecka jest najważniejszą różnicą pomiędzy chustą, a ergonomicznym nosidełkiem do noszenia dzieci. Niemowlę umieszczone w nosidle znajdzie brak podparcia z boku, większą swobodę ruchów (może swobodnie wyjmować rączki). Z kolei w chuście znajduje się w pozycji pionowej i uznaje się, że jest ona bardziej bezpieczna od nosidełek.


Co jest lepsze do noszenia dzieci: chusta czy nosidełko?

Jeśli nasze dziecko uwielbia być bujane, noszone oraz co ważniejsze czuć bliskość rodzica, warto zastanowić się nad chustą lub nosidłem do noszenia. Są to ergonomiczne akcesoria, które ratują przez bólem rąk i kręgosłupa. 

Aby podjąć świadomą decyzję o metodzie noszenia dziecka, warto poznać zalety i wady obu rozwiązań. W jakim momencie można zacząć noszenie dziecka? Czy można zastosować chustę lub ergonomiczne nosidełko w pierwszych tygodniach życia dziecka? Jak duży powinien być noworodek, aby móc zacząć używać nosidełka?

Nosidełka i chusty jako doskonała alternatywa dla wózków

Dla rodziców, którzy pragną nosić niemowlę na sobie polecamy wybrać nosidełko lub chustę. Oba rozwiązania sprawdzą się równie dobrze podczas krótkich i tych dłuższych spacerów, zapewniając pełen komfort i jednocześnie wygodę noszenia. Jednak to nie wszystko, a mianowicie nosidełka i chusty pozwalają zachować bliskość, dzięki czemu dziecko czuje zapach skóry, ciepło i bicie serca rodzica. W efekcie szybciej uspokaja się, a nawet łatwiej jest mu zasnąć.

Oprócz tego warto podkreślić, że świetnie zastępują wózek w ciaśniejszych pomieszczeniach, gdzie nie da rady nim przejechać. Dlatego też coraz częściej rodzice wykorzystują nosidło lub chustę dla niemowląt.

Zalety noszenia dziecka w nosidełku i chuście

Nosidełko idealnie uzupełnia wyprawkę dla niemowlaka, gdyż można z niego korzystać na zmianę z wózkiem. Dostarcza praktyczne rozwiązanie, które umożliwia zachować stabilną pozycję dziecka podczas noszenia (nie przegina się na boki) i swobodnie wykonywać codzienne czynności w domu, bez ograniczonych ruchów rękoma. Dzięki temu rodzic nie musi rezygnować z ulubionych zajęć, bowiem może cieszyć się nimi wraz z dzieckiem. Poza tym, noszenie niemowlaka w nosidełku stanowi dobry sposób na eliminowanie kolek.

Z kolei wiązane chusty ze względu na bardziej elastyczny i miękki materiał lepiej nadają się do noszenia noworodka. Pozwalają stabilnie oprzeć dziecko na brzuchu lub biodrach tak, aby czuło się bezpieczne. Co więcej taka pozycja zgięciowo-odwiedzeniowa jest dla niego naturalna i wpływa na prawidłowy rozwój kręgosłupa.

Jak długo można nosić dziecko w chuście?

Tak naprawdę, z chust rodzice mogę korzystać dopóki dziecko nie będzie ważyć co najmniej 20 kg. Wtedy jednak trzeba zwrócić uwagę na gramaturę chusty, czy aby niemowlę nie jest dla niej zbyt ciężkie. Albowiem na rynku znajduje się wiele rodzajów chust z cienkich i grubych tkanin, które posiadają określoną nośność.

Jeśli chodzi o czas noszenia niemowląt w ciągu dnia, to mówiąc szczerze może być trzymane w chuście bardzo długo - ile w danym dniu potrzebujemy. W szczególności taka bliskość przydaje się w momencie, gdy dziecko ma gorszy dzień np. ząbkuje.

Dostępne rodzaje chust i nosidełek dla niemowląt

W naszym sklepie Bebe Space znajdziesz nosidełka i chusty zarówno dla niemowląt, jak i tych nieco starszych dzieci. Posiadamy różnorodne modele każdego z nich, a mianowicie takie, które umożliwiają noszenie ich przodem, tyłem czy nawet na plecach. Wybierz zatem nosidełko ze specjalnie zaprojektowanym siedziskiem i regulowanymi pasami lub chustę, utrzymującą ergonomiczną pozycję dla siebie oraz dziecka z naszego katalogu produktów.