NACZYNIA

Pamiętaj niemowlę bardzo szybko rozwija się i nim się obejrzysz będziesz potrzebować akcesoriów do karmienia w formie naczyń. Dlatego też podczas kompletowania wyprawki dla niemowlaka zadbaj także o kupienie bezpiecznych talerzy, misek, kubków i saszetek, które znacznie ułatwią Ci przejść z dzieckiem przez ten okres. W szczególności polecamy Ci wybrać naczynia wykonane z silikonu, gdyż nawet po zsunięciu się ze stołu nie ulegną zniszczeniu.


Dlaczego warto przygotować specjalny zestaw naczyń dla dzieci?

Zwykłe szklane i porcelanowe talerze czy miski nie zdadzą egzaminu przy małym dziecku. Dziecko podczas karmienia może strącić każde naczynie ze stołu, powodując jego uszkodzenie. Poza tym zwykłe sztućce posiadają ostre krawędzie, którymi malec mógłby sobie zrobić krzywdę. Dlatego też przygotowanie odpowiednich naczyń dla dzieci to obowiązek każdego rodzica.

Największą popularnością cieszą się silikonowe naczynia o gładkich krawędziach, które nie są w stanie zranić małych rąk dziecka. Natomiast ich upadek nie grozi roztrzaskaniem się na małe kawałeczki. To jednak nie wszystko, a mianowicie zestaw naczyń dziecięcych przynosi ze sobą wiele innych zalet, z których można czerpać podczas samodzielnej nauki jedzenia i picia. Z łatwością pomagają one zachować czystość i bezpieczeństwo, naukę koordynacji ruchowej, zainteresować dziecko atrakcyjnym wyglądem czy przechowywać przygotowane posiłki oraz podzielić je na kilka dni.

Naczynia kuchenne potrzebne do nauki samodzielnego jedzenia dla dzieci

Niezbędnymi naczyniami kuchennymi dla dzieci są miski, talerze z przegródkami lub bez, kubki, saszetki i sztućce. Każdy z nich jest wyprodukowany biorąc pod uwagę możliwości niemowląt, czyli ich słabej siły i koordynacji ruchowej. Wobec tego kubki i sztućce posiadają wyprofilowany kształt, który ułatwia im trzymanie przedmiotu w dłoni i poruszanie nim w dowolnym kierunku. W rezultacie po paru godzinach ćwiczeń będą potrafić samodzielnie nabrać porcję. Z kolei materiał wykonania naczyń jest gładki, przez co dziecku nic się nie stanie pod wpływem dotknięcia innej części ciała.

Miski i talerze przeznaczone są do podawania zarówno płynnych pokarmów, jak i tych stałych. Warto zaznaczyć, że w takie przedmioty warto zaopatrzyć się już po ukończeniu 6 miesiącu życia, ponieważ dzieci mogą wtedy być karmione czymś innym, niż mlekiem. To właśnie moment, w którym rodzice muszą powoli myśleć o rozszerzeniu ich diety.

Miski jako pierwsze naczynie dla niemowlaka

Pierwszym naczyniem dla niemowlaka są bez wątpienia miski, dzięki którym można podawać zupę prosto do buzi. Przede wszystkim powinny być one wyposażone w silikonowe przyssawki, zapobiegające przesuwaniu ich po stole. W ten sposób maluszek bawiąc się łyżeczką w misce, nie strąci jedzenia ze stołu.

W dodatku dużo modeli misek sprzedawanych jest w zestawie z pokrywką, umożliwiającą schować na drugi dzień niezjedzony posiłek. Stąd też pamiętaj, aby wybrać miskę, którą można bezpiecznie wkładać do mikrofalówki lub zamrażalki.