MOBILE / KARUZELE

Możesz wybrać tradycyjną karuzelę nad łóżeczko lub innowacyjną wersję mobile, która nie posiada żadnych mechanizmów poruszania się, nie wydaje dźwięków i nie jest tak przebodźcowana jak karuzela. Oba rodzaje pomagają niemowlakom rozwijać się od ich pierwszych dni w domu, jednakże coraz częściej wybiera się te drugie rozwiązanie ze względu na prostotę i zachowaną równowagę. Mobile poruszają się nad kołyską lub łóżkiem pod wpływem wiatru. Poza tym charakteryzuje je minimalistyczny wygląd.


Czym są mobile?

Mobile to pewnego rodzaju karuzela kontrastowa do zawieszenia nad łóżkiem lub kołyską, która służy pomocą rozwojową dla niemowląt. Nie posiada żadnego automatycznego mechanizmu ani innych dodatkowych urozmaiceń, a jedyne co wprawia jej figury w ruch to powietrze. W efekcie nie jest ona tak chaotyczna dla niemowlaków.

Budowa mobili oparta jest na drewnianych listwach i sznurkach z obrazkami, przez co wydaje się niezwykle lekka. Ta prostota i równowaga lepiej przemawia do noworodków. Wiszące obrazy zostały zaprojektowane w taki sposób, by uczyły koncentracji, uspokajały i pobudzały wzrok. Dlatego też posiada proste kształty oraz połączenie barw na zasadzie kontrastu, w szczególności czarno-białego. Rozwiązanie to zdaje świetnie egzamin, gdyż dzieci od razu po urodzeniu nie odróżniają barw.

Co różni mobile od karuzeli?

W przeciwieństwie do karuzeli mobile są oparte na lekkiej budowie pojedynczych listew, na których zawieszone są figury o nieskomplikowanym kształcie. Elementy te poruszają się na cienkim sznurku, na skutek podmuchów wiatru. Ponadto większość mobili jest dostępna w wersji z wymiennymi kształtami, dzięki czemu w momencie, gdy dziecku się znudzi dany obrazek wystarczy wymienić go na nowy.

Dotyczy to również jego dorastania, a mianowicie z czasem rozwija się jego zmysł wzroku, przez co potrafi rozróżniać coraz więcej kształtów i barw. Stąd też warto co jakiś czas wymienić obrazy na bardziej kolorowe i skomplikowane warianty. Kolorowe mobile poleca się dla dzieci powyżej 6 miesiąca życia.

Dlaczego warto zamontować karuzelę nad łóżeczkiem?

Niemowlęta leżąc na pleckach nie lubią patrzeć się w pusty sufit, gdyż bardzo szybko je to nudzi. Dlatego też karuzele i mobile są niezwykle pomocne w ich zainteresowaniu i dostarczeniu rozrywki w postaci ruszających się figur.

Rozrywka dla najmłodszych wpływa pozytywnie nie tylko na jego humor, ale też rozwój. Wodzenie wzorkiem za poruszającymi się figurami stymuluje zmysł wzorku, a wydawane dźwięki w postaci muzyki czy szumu oddziałuje na słuch. Co więcej dziecko z czasem próbuje nawet złapać wiszące nad nim przedmioty, dzięki czemu odbywa praktyczny trening ruchowy.

Warto zaznaczyć, że dobrze jest zdecydować się na karuzelę grającą, ponieważ słuchając muzyki dziecko szybciej uspokaja się i zasypia.

Jak zamontować mobil/karuzelę?

Pamiętaj, że mobile i karuzele nie należy montować bezpośrednio nad głową dziecka, lecz w zasięgu jego wzroku tak, aby nie odginało swojej głowy. Najlepiej jak mobil lub karuzela znajduje się w odległości około 20-30 cm od oczu niemowlaka. Uzyskamy wtedy dobry kąt widzenia, zapobiegając tym samym nieprawidłowej pozycji jego ciała.