JEŹDZIKI

Nic tak dobrze nie wspiera niemowlaka w nauce stawiania pierwszych kroków, jak specjalne jeździki. To pewnego rodzaju pojazd do przemieszczania się, z którego dzieci mogą korzystać, aby ćwiczyć utrzymanie równowagi w pozycji stojącej. Oprócz tego, że trenują stabilność to sprawia im to ogromną przyjemność, dzięki czemu nie zniechęcają się do nauki. Jeździk przeznaczony jest dla dzieci, które już potrafią samodzielnie siedzieć i próbują wstawać. Dzieje się to mniej więcej w 8-9 miesiącu życia.


Czym są jeździki?

Jeździki to praktyczna zabawka, która sprawia wielką frajdę dzieciom. Albowiem przypominają prawdziwe pojazdy, dzięki czemu siadając na nich wydaje im się, że prowadzą ich prawdziwe odpowiedniki. Taka zabawa znacznie zwiększa pewność siebie dziecka oraz pomaga w nauce chodzenia i utrzymania równowagi.

Jeździki mogą przyjmować dowolną postać - samochodu, pociągu, skutera, traktora, quadu czy roweru. Wobec tego można wybrać model jeździka w zależności od zainteresowań dziecka. Wszystkie posiadają zaokrąglone krawędzie, są wykonane z atestowanych tworzyw sztucznych o wysokiej trwałości, wyposażone są w koła oraz mogą mieć dodatkowe funkcjonalności typu dzwonek, klakson, kierownica i inne.

Do czego przeznaczono zabawkę typu jeździk?

Tego typu zabawka służy do szybkiego przemieszczania się, lecz nie tylko. Mianowicie z początku jeździk służy głównie popychaniu przy nauce stawiania pierwszych kroków. Doskonale asekuruje niemowlę i zapobiega jego upadkowi, dzięki czemu efektywnie trenuje stabilność i utrzymanie równowagi. Z kolei, gdy już dziecko potrafi samodzielnie chodzić i siadać - zaczyna korzystać z pełnych możliwości jeździka.

W zależności od modelu niemowlę prowadzi go za pomocą pedałów albo odpychania się na zmianę nogami. Pierwsze rozwiązanie skupia się na zwiększaniu siły mięśni, a drugie przynosi korzyści w postaci zachowywania równowagi ciała. Warto zaznaczyć, że poprzez wprowadzenie jeździków w młodym okresie życia mamy dobry wpływ na przyszłe umiejętności jazdy na prawdziwym rowerze.

Od jakiego momentu dzieci mogą używać jeździki?

Tak naprawdę jeździk można kupić już 8-miesięcznemu dziecku, który zaczyna siadać i wstawać podpierając się o jakieś meble. Zabawka ta będzie jego praktycznym podparciem, przy czym pozwoli stawiać mu pierwsze kroki, zachowując odpowiednią stabilność. W rezultacie będzie znacznie szybciej rozwijać swoje zdolności motoryczne.

Natomiast, gdy dziecko będzie już potrafiło chodzić zacznie korzystać z jeździka w celu szybkiego przemieszczania się po domu lub okolicy na zewnątrz. Te najprostsze modele jeździków do odpychania nogami są idealne dla najmłodszych, jednak jeśli chodzi o jeździki na pedały to warto kupić je dla dzieci w wieku 3 lat+.