CHUSTY I NOSIDEŁKA

Spacery są bardzo zdrowe dla niemowląt, bowiem to właśnie na zewnątrz dziecko hartuje się, zwiększa odporność i otrzymuje porządną dawkę tlenu, potrzebną do prawidłowej pracy wszystkich narządów. Dlatego też przedmioty ułatwiające noszenie dziecka są niezwykle istotne i powinny być obowiązkowo włączone do wyprawki. Na szczególną uwagę zasługują chusty i nosidełka, które pozostawiają rodzicowi wolne ręce oraz pozwalają przyjąć niemowlakowi bezpieczną pozycję.


W czym nosić niemowlę po urodzeniu?

Noszenie dziecka stale na rękach znacznie obciąża kręgosłup rodzica i nie pozwala mu wykonywać swobodnie innych czynności, dlatego też warto zaopatrzyć się w specjalne nosidełko lub chustę. Oba rozwiązania odciążają dorosłych, zapewniają bezpieczeństwo, poczucie bliskości i zwiększają zakres wykonywania ruchów rękoma.

Po urodzeniu niemowlę nie potrafi pewnie trzymać głowy i siedzieć. Z tej racji nie wszystkie nosidła nadają się do użycia w tym wczesnym okresie. Najlepiej sprawdzają się elastyczne i miękkie chusty wykonane z przewiewnych tkanin, które utrzymują noworodka w naturalnej pozycji, wspomagającej ich rozwój fizyczny i neurologiczny. W dodatku równomiernie rozkładają ich ciężar, co jest dużą zaletą dla kręgosłupa rodzica.

Natomiast jeśli chodzi o nosidełko 0+ to powinno być ono miękkie i posiadać wkładkę redukcyjną, dzięki której dziecko przyjmować będzie prawidłową pozycję.

Chusta do noszenia jako wyjątkowa alternatywa dla nosidełek i wózków

Chusty znakomicie zastępują nosidełka wykonane z usztywnionych materiałów. Przewiązanie dziecka taką elastyczną tkaniną zapewnia stabilną i symetryczną postawę ciała - czyli dziecko nie wygina się do tylu i nie przechyla na boki. Co więcej niemowlę ma bezpośredni kontakt z ciałem rodzica, pozwalając czuć jego bliskość. Mogą z nich korzystać zarówno kobiety, jak i mężczyźni, by zacieśnić więzy ze swoim dzieckiem.

Noszenie dziecka w chuście daje im dobry, wysoki punkt obserwacyjny, a rodzice mogą zaspokajać własne potrzeby wykonując dowolny ruch ręką. Ponadto chusty są bardzo często wykorzystywane na spacerach zamiast wózków, gdyż sprawiają niemały kłopot ze znoszeniem ich w bloku. Poza tym, znacznie lepiej sprawdzają się, gdy wychodzimy do sklepu na zakupy a w obiekcie znajduje się tłum osób, przez który trzeba się sprawnie przecisnąć.

Kiedy nosidełko a kiedy chustę do noszenia dzieci?

Dla osób, które nie lubią wiązać chusty mogą wybrać miękki model nosidełka. Z kolei, gdy dziecko już trochę podrośnie i zacznie samodzielnie siedzieć, można wymienić je na te z wkładką usztywniającą. Warto zaznaczyć, że nosidełka są praktyczniejsze w przypadku dłuższych wypraw, ponieważ ich dodatkowe funkcjonalności pomagają łatwiej pokonać całą trasę w lesie, nad morzem czy innej atrakcji turystycznej. Dużo modeli nosideł jest przystosowanych dla większych dzieci ważących aż 20 kg.

Oczywiście chusty również można dopasować do wagi i wzrostu dziecka. Jednakże nie mają one tylu przydanych akcesoriów, jak nosidełka. Wobec tego wykorzystuje się je na standardowe spacery i krótkie wyjścia ze swoim dzieckiem.