JEŹDZIKI

Nic tak dobrze nie wspiera niemowlaka w nauce stawiania pierwszych kroków, jak specjalne jeździki. To pewnego rodzaju pojazd do przemieszczania się, z którego dzieci mogą korzystać, aby ćwiczyć utrzymanie równowagi w pozycji stojącej. Oprócz tego, że trenują stabilność to sprawia im to ogromną przyjemność, dzięki czemu nie zniechęcają się do nauki. Jeździk przeznaczony jest dla dzieci, które już potrafią samodzielnie siedzieć i próbują wstawać. Dzieje się to mniej więcej w 8-9 miesiącu życia malucha.


Czym są jeździki?

Jeździki to praktyczna zabawka, która sprawia wielką frajdę maluchom. Albowiem przypominają one prawdziwe pojazdy, dzięki czemu siadając na nie wydaje im się, że prowadzą ich prawdziwe odpowiedniki. Taka zabawa znacznie zwiększa pewność siebie malucha oraz pomaga w nauce chodzenia i utrzymania równowagi.

Jeździki mogą przyjmować dowolną postać - samochodu, pociągu, skutera, traktora, quadu czy rowerka. Wobec tego można wybrać model jeździka w zależności od zainteresowań swojego dziecka. Wszystkie posiadają zaokrąglone krawędzie, są wykonane z atestowanych tworzyw sztucznych o wysokiej trwałości, wyposażone są w koła oraz mogą mieć dodatkowe funkcjonalności typu dzwonek, klakson, kierownice i inne.

Do czego przeznaczono zabawkę typu jeździk?

Tego typu zabawka służy do szybkiego przemieszczania się malców, lecz nie tylko. Mianowicie z początku jeździk służy głównie popychaniu przy nauce stawiania pierwszych kroków. Doskonale asekuruje maleństwo i zapobiega jego upadkowi, dzięki czemu efektywnie trenuje stabilność i utrzymanie równowagi. Z kolei, gdy już dziecko potrafi już samodzielnie chodzić i siadać zaczyna korzystać z pełnych możliwości jeździka. W zależności od modelu zaczyna go prowadzić za pomocą pedałów albo swoich dwóch nóżek.

Pierwsze rozwiązanie skupia się na zwiększaniu siły mięśni, a drugie przynosi korzyści w postaci zachowywania równowagi ciała. Warto zaznaczyć, że poprzez wprowadzenie jeździków w młodym okresie życia mamy dobry wpływ na przyszłe umiejętności jazdy na prawdziwym rowerze. Bowiem nauka przebiega wtedy znacznie szybciej i prościej.

Od jakiego momentu dzieci mogą używać jeździki?

Tak naprawdę jeździk można kupić już 8-miesięcznemu dziecku, który zaczyna siadać i wstawać podpierając się o jakieś meble. Zabawka ta będzie jego praktycznym podparciem, przy czym pozwoli stawiać mu pierwsze kroki, zachowując odpowiednią stabilność. W rezultacie będzie znacznie szybciej rozwijać swoje zdolności motoryczne.

Natomiast, gdy dziecko będzie już potrafiło chodzić dalej będzie chętnie używać tego typu zabawkę do szybkiego przemieszczania się po domu lub okolicy na zewnątrz. Te najprostsze modele jeździków do odpychania nóżkami są idealne dla najmłodszych, jednak jeśli chodzi o jeździki na pedały to warto je kupić dla dzieci w wieku 3 lat+.