KLOCKI

Dla dzieci powyżej 6 miesiąca życia powinno się przygotować specjalne klocki, które będą mogły układać je na różne sposoby obok siebie. Należy pamiętać, że wybrany zestaw klocków powinien być na tyle lekki, aby dziecko mogło z łatwością podnieść je i trzymać w dłoni. Dlatego też polecamy szczególnie klocki wykonane z gumy, pianki, drewna lub tekstury. Stanowią idealną zabawkę również dla większych dzieci, gdyż wzbudzają ciekawość i kreatywność.


Klocki jako ulubiona zabawka niemowląt i większych dzieci

Małe dzieci uwielbiają budować różne konstrukcje, które pomagają odwzorować im otaczający je świat. W tym celu chętnie sięgają po klocki, gdyż są na tyle małe, że łatwo się je chwyta i przenosi w różne miejsca. Poza tym, pozwalają w prosty sposób połączyć je z innymi elementami zestawu, więc nie wymagają dużych umiejętności i wiedzy.

Warto zaznaczyć, że klocki nie narzucają dzieciom sztywnych pomysłów do budowy zamków, domów, murów i innych obiektów, lecz umożliwiają realizować ich własne pomysły, które uzupełniają wymyśloną historię do zabawy. Zestawy klocków zatem to doskonała zabawka dla dzieci bez względu na płeć. Co więcej odpowiednia jest do wspólnych zabaw zarówno z rówieśnikami, jak i całej rodziny.

Dlaczego warto obdarowywać dziecko klockami?

Klocki są dziś cenione przez szerokie grono rodziców, ponieważ mogą odgrywać rolę zabawki edukacyjnej do aktywnych zabaw. Aktywne zabawy budowania różnych obiektów z klocków sprawiają, że dziecko kształci swoje zdolności manualne, zdolności logicznego myślenia, rozwija kreatywność i wyobraźnię przestrzenność, a także zwiększa koordynację i ćwiczy chwyt. Oprócz tego dzieci poprzez klocki mogą wyrazić swoje najskrytsze pragnienia, fantazje i pomysły.

Natomiast, aby dziecku łatwiej było przełamać lody ze swoimi rówieśnikami warto przynieść ze sobą zestaw klocków, którymi mogą się wspólnie pobawić. W efekcie nie tylko pogłębia on relacje z innymi osobami, ale uczy się też współpracy. Jak widać klocki mają istotnie duży wpływ na rozwój niemowlęcia.

Dobierz klocki odpowiednie do wieku dziecka

Na rynku zabawek dziecięcych istnieje wiele rodzajów klocków dla dzieci uzależnionych od ich wieku i możliwości. Dla niemowląt, które uderzają, rzucają, gryzą i liżą klocki odpadają drewniane, ciężkie i małe modele z ruchomymi elementami. W ich przypadku najlepiej sprawdzą się lekkie, zaokrąglone warianty wykonane z materiałów dozwolonych do mycia lub prania. Dobrym rozwiązaniem są klocki z pianki, gumy, tkaniny i plastiku. Każdy z nich jest na tyle trwały, że nie zepsuje się od zwykłego uderzenia o podłogę.

W szczególności polecamy klocki sensoryczne, które mają na celu pobudzić zmysły niemowląt do rozwoju. W przeciwieństwie do klasycznych klocków posiadają nietypową fakturę i wydają dźwięki, na skutek czego oddziaływają na dotyk, słuch i wzrok.

Z kolei starsze dzieci od 2 lat będą już bezpiecznie bawić się z drewnianymi klockami, które wspomagają uczyć je rozpoznawać kształty figur geometrycznych. A po roku można kupić klocki konstrukcyjne o większym stopniu trudności, dzięki czemu budowle będą znacznie bardziej okazałe.