BIDONY

Bidony dla dzieci pełnią niezwykle istotną rolę w rozwoju narządów mowy, a mianowicie pobierany przez nie pokarm pomaga ćwiczyć ruchy warg, języka i podniebienia. W ten sposób dziecko efektywnie oddycha i jednocześnie połyka płyn. Dlatego też przygotowaliśmy szeroką ofertę bidonów do nauki picia, w tym bidony z rurką, ustnikiem, niekapki czy z twardymi korkami dla starszych dzieci. Jednakże dla najmłodszych polecamy szczególnie wybrać te pierwsze modele wyposażone w rurkę.


Dlaczego warto korzystać z bidonu we wczesnych miesiącach życia?

Ssanie to naturalny odruch dziecka po urodzeniu, który służy mu do prawidłowego pobierania pokarmu. Z czasem jednak ten nawyk zanika i rozwijają się inne umiejętności związane z nauką jedzenia. To właśnie wtedy niemowlę powinno zacząć ćwiczyć swoje zdolności poruszania wargami, językiem, podniebieniem i regularnego oddychania. Z tej racji pierwszym gadżetem, który można wykorzystać jest bidon z rurką napełniony mlekiem lub zwykłą wodą.

Przynosi on naprawdę wiele korzyści, a mianowicie koordynuje ruchy wszystkich narządów mowy i wzmacnia mięśnie całej twarzy, stanowi naukę prawidłowego oddychania, a także uczy dziecko samokontroli w trakcie nauki picia.

Jaki rodzaj bidonu powinno posiadać dziecko?

Za najlepszy wybór bidonu dla niemowlaka uważa się bidon z rurką o mniejszej pojemności (ok 260 ml), by nie był on zbyt ciężki do samodzielnego trzymania. Poza tym powinien posiadać jeden kolor bez wzorów, gdyż zbyt atrakcyjny wygląd będzie odwracał jego uwagę od nauki. W nauce picia dobrze sprawdzają się przezroczyste bidony, przez które dziecko dobrze widzi znajdujący się w środku płyn. To pozwala obserwować pokarm i sprawdzać, ile dokładnie go jeszcze zostało.

Wybierając bidon dla swojego dziecka zwróć uwagę na rurkę, aby nie była zbyt wąska ani szeroka. Albowiem wąskie rurki sprawiają trudność w pobieraniu płynu a szerokie powodują za szybki wypływ, przez który mogą się zakrztusić. Pierwszy bidon z rurką powinien posiadać zatem średnią średnicę wykonaną z nie za twardego i nie za miękkiego materiału. W ten sposób dziecko nie zniechęci się zbyt szybko do samodzielnego picia i będzie wykonywać odpowiednie ćwiczenia mięśni okolicy ust.

Kiedy można dać dziecku bidon?

Dziecko można nauczyć pić z bidonu od około 6 miesiąca życia. Jednak to nie jest idealny termin dla każdego dziecka, ponieważ niektóre z nich mogą potrzebować nieco więcej czasu do rozwinięcia tej umiejętności. Dużo dzieci opanowuje umiejętność picia dopiero po roku i jest to zupełnie normalne, dlatego też nie ma co się martwić zawczasu. Rodzice powinni być cierpliwi i obserwować zachowanie niemowlaka. Aby przygotować go do pobierania płynu przez słomkę, powinno się co jakiś czas podawać mu bidon do ćwiczeń.

Jaki bidon do picia wziąć na spacer?

Wychodząc na zewnątrz z dzieckiem przygotuj bidon termiczny, który zachowa ciepło herbaty na dworze. Takie termiczne bidony przydają się również w domu, ponieważ nie powinno się ciągle podawać dziecku słodzonych napojów, lecz urozmaicać jego dietę. Herbata z miodem jest do tego wprost idealna, aby nauczyć dziecko innych smaków i co ważniejsze dobrze działa na gardło.