OŚWIETLENIE

Dobierając oświetlenie do pokoju dziecięcego warto zwrócić uwagę na jego design, a mianowicie dobrze by było, aby posiadało atrakcyjny wygląd, który oczaruje dziecko. Dlatego też przygotowaliśmy szeroką ofertę lamp nocnych, stołowych i sufitowych, dzięki czemu z pewnością stworzysz wyjątkową atmosferę w pomieszczeniu. W szczególności zachęcamy do zakupu lampek nocnych w kształcie zwierząt, które sprawiają, że ciemny pokój staje się przytulny i bezpieczny, przez co mogą szybciej zasnąć.


Zadbaj o odpowiednie oświetlenie w pokoju dziecięcym

Oświetlenie to istotna kwestia wyposażenia pokoju dziecięcego, ponieważ różnej wielkości lampy zapewniają cenne źródło światła do odpowiedniego przemieszczania się, zabawy, nauki i opieki nad maluchem. Mogą też pełnić rolę ważnej dekoracji, budującej przyjemny nastrój w pomieszczeniu.

Jednakże nie wszystkie modele będą bezpieczne dla dzieci, dlatego też wybiera się te wykonane z tworzywa sztucznego, które nie nie nagrzewają się zbyt mocno oraz nie ulegają łatwo uszkodzeniom mechanicznym.

Innym ważnym parametrem lamp dla dzieci jest natężenie i barwa światła, bowiem to właśnie one odpowiadają za komfort i ochronę wzroku.

Oświetlenie zależnie od wieku dziecka

Jeśli chodzi o zaplanowanie oświetlenia do pokoju niemowlaka a starszego dziecka, to będzie ono faktycznie się różniło. Mianowicie niemowlęta, które spędzają większość czasu w pozycji leżącej w swoim pokoju nie powinny mieć ostrego światła, podrażniającego ich wrażliwe oczy. Stąd też zwykle rezygnuje się z lampy sufitowej, bądź powinna ona być zamontowana w dalszej części pokoju. Najlepiej sprawdzają się łagodniejsze lampki nocne w wersji stojącej czy przyczepianej do ściany.

Z kolei lampa sufitowa dla starszych dzieci potrafiących się samodzielnie przemieszczać będzie ich głównym źródłem światła, dzięki czemu będą mogły swobodnie bawić się w pokoju. Poza tym, drugie ważne źródło będzie dawać lampka stołowa, która dobre oświetla książki, zeszyty, kolorowanki i gry na stole. To rozwiązanie szczególnie przydaje się wtedy, gdy dziecko już chodzi do szkoły i musi odrabiać lekcje.

Lampka nocna jako must-have pokoju niemowlaka

Lampka nocna to coś, co nie powinno zabraknąć w żadnym pokoju dziecięcym. Może ona towarzyszyć mu od najmłodszych lat, aż do momentu, gdy z niej najzwyczajniej "wyrośnie". Lampki nocne gwarantują subtelne światło, które nie przeszkadza niemowlakowi podczas karmienia, przewijania, ubierania czy bawienia się z nim w łóżku.

Oświetlają one wyznaczoną część pokoju, dzięki czemu malec uczy się odróżniać dzień od nocy. Co więcej przyjmują ciekawy kształt, na który dziecko zwraca uwagę i relaksuje się. Lampy nocne są dostępne dziś w wersji stojącej i wiszącej.

Pamiętaj jednak, aby nie zostawiać zawsze włączonego światła w pokoju, gdyż będzie to skutkować tym, że dziecko nauczy się spać z zapalonym światłem. W rezultacie będzie ono bać się ciemności.

Oprócz tego światło podczas snu negatywnie wpływa na rozwój niemowląt, bowiem blokuje wydzielanie melatoniny, wpływającej na komfortowy sen. Ponadto takie zachowanie sprawia, że dziecko nie odróżnia dnia od nocy i częściej choruje na depresję.