KREATYWNE

Dziecko od najmłodszych lat uczy się i naśladuje najbliższe otoczenie. Stąd też warto zainwestować w kreatywne zabawki, które dadzą mu w tym sporo rozrywki i co ważniejsze pomogą rozwinąć motorykę oraz zmysły poznawcze, w tym pomysłowość, spostrzegawczość, wyobraźnię przestrzenną czy zdolności manualne. W szczególności polecamy wybrać różne układanki, kolorowanki, klocki, pacynki i kolorowe piramidy do budowania. Bowiem to właśnie one zachęcą malucha do użycia własnej wyobraźni, aby rozwiązać poszczególne zadania.


Czy zabawki kreatywne są potrzebne dziecku?

Oczywiście, że tak! Już od najmłodszych lat można wpłynąć na rozwój spostrzegawczości, wyobraźni i inwencji twórczej dziecka, dając mu wybrane zabawki kreatywne do zabawy. Większość zabawek przeznaczonych do kreatywnego spędzania czasu jest tworzona z dużą pomysłowością i estetyką. Dzięki czemu skutecznie skupiają na sobie uwagę malców, a ich główny cel zostaje osiągnięty.

Ogólnie mówiąc, celem zabawek kreatywnych jest zadanie dziecku jakiegoś konkretnego zadania lub dostarczyć liczne elementy, z których mogą stworzyć dzieło według własnego uznania. Pozwala to w przyjemny sposób pobudzić dzieci do działania, stymulować pracę mózgu oraz rozwijać różne umiejętności. Stąd też istotnie w każdym domu powinno znaleźć się przynajmniej kilka zabawek kreatywnych z tego szerokiego zakresu produktów dziecięcych.

Jakie zabawki pomagają rozwijać kreatywność?

Jeśli chodzi o konkretne zabawki, które pobudzają wyobraźnię dziecka to są to klocki, instrumenty muzyczne, układanki, artykuły plastyczne, puzzle, pacynki czy różnego rodzaju mebelki i narzędzia, które pozwalają naśladować swoich rodziców. Produkty te potrafią naprawdę zaangażować maluchy w zabawę i dzielą się na różne warianty dostosowane do ich wieku. W rezultacie jedne będą idealne dla niemowląt, które dopiero poznają otaczający je świat i stymulują nowe bodźce. Natomiast drugie o większym stopniu zaawansowania stawiają przed nimi wyzwania, które wymagają cierpliwości i pełnego zaangażowania.

Jako pierwszą zabawkę kreatywną polecamy wybrać kolorowe klocki Grimm's o nieregularnym kształcie, gdyż w żaden sposób nie ograniczają dziecięcej wyobraźni. Wręcz przeciwnie! Sprawiają, że dziecko układając klocki poszukuje oraz odkrywa nowe zastosowania i możliwości.

Zalety kreatywnych zabawek

Największą zaletą kreatywnych zabawek jest to, że nie dają one dzieciom gotowego rozwiązania. W efekcie żadne sposoby nie są z góry narzucone, lecz niemowlę samo dochodzi do rozwiązania na swoich zasadach, które uważa za stosowane. To z kolei powoduje, że dziecko uczy się przez metodę prób i błędów, a mianowicie zdobywa podstawową wiedzę o budowie, funkcjach różnych rzeczy, a także kształtuje umiejętności w zakresie sztuk plastycznych.