KĄPIEL I PIELĘGNACJA

Kąpiel i pielęgnacja skóry odgrywa bardzo ważną rolę w życiu niemowląt, jak i każdego innego człowieka. Jednak z tą różnicą, że małe dziecko nie potrafi samo o siebie zadbać, przez co potrzebuje naszej pomocy w myciu i nakładaniu różnych preparatów pielęgnacyjnych. Co więcej jego niewykształcona jeszcze skóra sprawia, że nie możemy stosować tych samych kosmetyków, co pozostałe osoby w domu. Stąd też przed przyjściem na świat warto przygotować odpowiedni zestaw kosmetyków dla dzieci, który ich nie uczuli.


Kąpiel noworodka - o czym powinno się wiedzieć?

Już po drugim dniu po wyjściu ze szpitala, należy umyć niemowlę w swoim domu. Dlatego też w wyprawce powinno się przygotować odpowiednie akcesoria i środki do kąpieli, które pomogą w tym, aby cały proces przebieg sprawnie, bezpiecznie i bez problemu. Jest to niezwykle ważne dla niemowląt, gdyż każda nowa sytuacja bywa dla nich stresująca.

W pierwszych miesiącach życia noworodka rytuał kąpieli nie musi odbywać się codziennie. Wszystko zależy bowiem od postanowienia rodziców i zalecenia lekarza. W przypadku problemów skórnych może pojawić się taki obowiązek. Obecnie lekarze zalecają myć niemowlęta 3 razy w tygodniu. Wynika to z tego, że skóra u niemowląt jest cienka, przez co cechuje ją większa podatność na podrażnienia, na skutek długiego zwilżania wodą.

Pamiętaj też o zachowaniu jednego rytmu dnia, który sprawi, że kąpiel będzie kojarzona przez dziecko z następującą po niej porą snu.

Kąpielowe minimum dla niemowlęcia

Kąpielowym minimum dla noworodka jest między innymi składana wanna, ręczniki, termometr do wody, mokre chusteczki, przewijak, płyn lub żel myjący, myjka i pianka po kąpieli. Wspólnie tworzą kompletne środowisko, w którym można podjąć się myciu dziecka po raz pierwszy.

Wanienka niemowlęca jest specjalnie wyprofilowana w środku i nie jest zbyt głęboka. W efekcie można włożyć dziecko prosto do jej wnętrza, nie martwiąc się o jego bezpieczeństwo poślizgnięcia się podczas trzymania go na rękach. Z kolei termometr pozwoli przygotować wodę o optymalnej temperaturze, dzięki czemu nie będzie mu za gorąco ani za zimno.

Podczas mycia przyda się lekki płyn bezzapachowy lub żel myjący o odczynie zbliżonym do pH 5,5. Można nakładać go za pomocą myjki, płatka kosmetycznego lub po prostu dłoni. Po myciu wygodnie jest położyć dziecko na stabilnym podłożu np. przewijaku, by wytrzeć je chłonnym ręcznikiem.

Jakie kosmetyki do pielęgnacji przygotować przed przyjściem na świat dziecka?

Na początku niemowlęciu nie potrzeba za wiele, a mianowicie nawet powinno zrezygnować się z szamponów, gdyż dziecko do 6 miesiąca życia nie ma na głowie dużo włosów. Głównym kosmetykiem do jego mycia będzie zatem delikatny płyn lub żel bezzapachowy o właściwościach antyalergicznych.

Ponadto wybierając tego rodzaju środki do ciała warto zwrócić uwagę na to, czy posiadają działanie odbudowujące naturalny płaszcz lipidowy skóry. W rezultacie będą one pozostawiać po sobie skuteczną warstwę ochronną, która zapobiegnie utracie wilgoci.