ŚPIWORKI

Jedną z najlepszych form ochrony niemowlaka przed zimnem podczas snu są śpiworki, które są czymś w rodzaju zapinanej kołdry. Przypominają dorosły śpiwór, ale są znacznie mniejsze, specjalnie wyprofilowane i wykonane z naturalnych materiałów, nie szkodzących delikatnej skórze dziecka. Śpiworki do wózka są niezbędne w okresie zimowym, gdy wypada wyjść z maluchem na spacer, aby hartować jego organizm. Znajdziesz tutaj wyjątkowo ciepłe modele wykonane z wełny.


Śpiworek jako ważny element wyprawki niemowlaka

Jeśli Twoje maleństwo urodzi się na jesień lub zimę pamiętaj, by koniecznie dodać do swojej wyprawki ocieplany śpiworek. Śpiworki zastępują kołdrę lub koc zarówno w łóżku, jak i wózku. To właśnie dzięki nim dziecko nie odkryje się przypadkowo podczas drzemki i nie przeziębi się, na skutek chłodu czy ujemnych temperatur na zewnątrz.

Kształt śpiworka owija na tyle niemowlę, aby mogło się swobodnie w nim poruszać, a tym samym nie zsunął się z jego małego ciała. Dlatego też jest niezastąpiony zimą i okresach przejściowych.

Czy śpiworki przydają się latem?

Oczywiście, że tak. Na rynku dostępne są nie tylko śpiworki w wersji ocieplanej, ale też lekkiej. Taki cienki model służy niemowlakowi, aby zachować odpowiednią temperaturę ciała i jednocześnie nie przegrzać się. Może się to wydawać Państwu niepotrzebne, ale wcale takie nie jest. Mianowicie dzieci uwielbiają się rozkopywać, budzić w nocy oraz przemieszczać się w trakcie snu, przez co kołdra lub kocyk odkryje jego ciało. W efekcie może nawet ochłodzić się letnią porą, gdyż noce często bywają chłodne.

Jak wybrać śpiworek dla dziecka?

Wybierając śpiwór dla niemowląt powinieneś zatem zwrócić uwagę na grubość, materiał, rozmiar i zapięcie. Wszystkie elementy mają bowiem istotny wpływ na komfort, wygodę a przede wszystkim zdrowy sen.

Odpowiednia grubość materiału zapobiegnie przegrzaniu i wyziębieniu dziecka, natomiast rodzaj tkaniny będzie zapewniać właściwości termoregulacyjne, antybakteryjne i antyalergiczne. W takim wypadku materiał nie powinien być wybrany przypadkowo. Najlepiej jak śpiworek jest wykonany z naturalnej bawełny, muślinu, bambusu czy wełny z owcy.

Z kolei, jeśli chodzi o rozmiar to w zależności od wieku dziecka i jego długości powinno się wybrać taki śpiworek, który nie będzie krępował jego ruchów w środku. Dobrym wyjściem jest wybranie śpiworka z regulacją długości i suwakiem, ponieważ pozwoli to nam szybko wyjąć dziecko w razie płaczu.